Według obowiązujących w Polsce przepisów na pracodawcy spoczywa obowiązek zapewnienia pracownikom bezpiecznych warunków pracy. Jednym ze sposobów ochrony zdrowia pracowników jest stosowanie specjalistycznej odzieży ochronnej, która zabezpieczać będzie przed szkodliwymi warunkami pracy i niebezpiecznymi zdarzeniami.
Dlaczego odzież robocza BHP jest tak ważna?
Codzienna praca pracowników przemysłu, czy produkcji narażona jest na niebezpieczeństwo wypadków. Ryzyko związane jest z kontaktem z bardzo wysoką temperaturą, porażeniem prądem, czy też uszkodzeniem mechanicznym ciała poprzez przecięcie, przekucie lub ścieranie. Ryzyko skutków wystąpienia takich wypadków można jednak zminimalizować. Kluczowe jest zastosowanie odpowiedniej odzieży roboczej BHP, która nie tylko osłoni ciało w newralgicznych miejscach, lecz dodatkowo przejmie całe zagrożenie na siebie.
Kiedy należy stosować rękawice antyprzecięciowe i zarękawniki ochronne?
Zdecydowanie najpowszechniejszym rodzajem odzieży ochronnej są rękawice. Dłonie pracownika, którymi wykonuje większość swoich zadań, są najbardziej narażone na niebezpieczeństwo wypadku. Konkretny rodzaj rękawic powinien być oczywiście dopasowany do zagrożenia, które dominuje na danym stanowisku pracy. Dobrym przykładem mogą być rękawice antyprzecięciowe. Oprócz ochrony przed uszkodzeniem skóry poprzez przecięcie lub przebicie dodatkowo poprawiają chwyt i przyczepność.
Oczywiście rękawice antyprzecięciowe to nie jedyna dostępna na rynku odzież ochronna. Innym bardzo popularnym rozwiązaniem są zarękawniki ochronne, które cechują się znacznie zwiększonym zakresem powierzchni chronionego ciała. Są one szczególnie polecane w tych zawodach, gdzie istnieje duże ryzyko skaleczeń, otarć lub innego rodzaju uszkodzeń skóry na przedramionach. Szczególnie powinni się nimi zainteresować pracownicy zakładów szklarskich, czy też firm budowlanych lub z przemysłu elektrycznego.
Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba o spodniach antyprzecięciowych, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby chronić kolana i łydki przed przecięciem. Specjalna konstrukcja gwarantuje, że te najbardziej newralgiczne miejsca ciała będą należycie zabezpieczone.
Jak dokonać odpowiedniego wyboru odzieży BHP?
Zarówno spodnie antyprzecięciowe, jak i rękawice muszą zapewniać odpowiednią wygodę, ale też szeroki zakresów ruchów. Nie można jednak zapominać, że nadrzędną cechą takiej odzieży ochronnej, jest zabezpieczenie przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Żeby mieć pewność, że zakupiona odzież sprawdzi się bez zarzutu, należy zwracać uwagę na klasę ochrony kupowanych produktów. Przyjmuje się, że zarękawniki powinny spełniać normę EN 407:2020, a rękawice antyprzepięciowe normy EU 2016/42, EN 420 i EN 388. Zwracanie uwagi na przyjęte normy i posiadane certyfikaty gwarantować będzie, że używana przez pracowników odzież faktycznie będzie ich skutecznie chroniła.